خانه / آموزشی / دوره اعتماد به نفس درس اول
دوره اعتماد به نفس درس اول

دوره اعتماد به نفس درس اول

درس اول- آشنایی با مفهوم اعتماد به نفس

 

تقریبا همه ما در زندگی خود با به شیوه‌ای نداشتن اعتماد به نفس در انجام کاری خاص را تحربه کرده‌ایم و این حس را اینگونه دریافتیم که می‌خواهیم کاری را انجامConfident businessman - A trendy European businessman with a blue tie and shirt. Isolated studio picture Technical details:  Camera:  ۱۲,۸mp full frame Canon 5D, using mostly a Canon 70-200mm 2.8L USM IS.  Workflow:  (Your guarantee for professionalism) Shot RAW, develop in capture one pro, import to Photoshop in a 16 bit TIFF file, manually clean image for dust, small particles and trademarks, save to TIFF, re-edit after a few days and save to jpg for upload.  I never use any noise reduction, except for dark areas without details.

دهیم اما عصبی می‌شویم یا احساس پریشانی به ما دست داده و یا در هنگام انجام آن احساس کردیم که توانایی انجامش را نداریم.  این احساس‌ها ممکن است در شرایط مختلف برای افراد پیش بیاید، برای یکی در هنگام یک سخنرانی عمومی، برای دیگری هنگام ملاقات یک دوست از جنس مخالف یا حتی تعمیر ساده یک وسیله روزمره. اما برای رهایی از این وضعیت چه باید کرد؟ آیا می‌توان  با آگاهی به جنگ کمبود اعتماد به نفس رفت و آن را از بین برد؟ پاسخ به این سوال تا حدودی مثبت است، البته به خود شخص نیز بستگی دارد که قبول کند می‌تواند این موضوع را به راحتی حل کند و زود دستپاچه نشود. به عبارت ساده‌تر شخص مورد نظر باید قبول کند که هیچ اجباری در کار نیست که او باید حتمآ با اعتماد به نفسی پایین زندگی کند و در بسیاری از موارد او توانایی تغییر شرایط را به اندازه کافی داراست.

اعتماد به نفس اکتسابی است و به مرور زمان می‌توان آن را افزایش یا کاهش داد. به طور کلی برخی افراد به مرور زمان، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند که یک دسته از آن افرادی هستند که از استقلال در کارهای خود برخوردار نیستند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که می‌تواند در  خانواده‌ها رخ دهد و از همان کودکی زمینه ساز کاهش اعتماد به نفس در کودکان شود. خانواده‌ای را در نظر بگیرید که فرزندان تحت کنترل شدید پدر و مادر قرار دارند و والدین با ایجاد محدودیت‌های غیر ضروری رابطه فرزندان با محیط بیرون را محدود می‌کنند؛ فرزندان در این خانواده باید تسلیم بی چون و چرای پدر و مادر باشند که این موضوع زمینه ساز کاهش اعتماد به نفس آن‌ها در بزرگسالی خواهد شد، چرا که در کودکی نتوانسته‌اند مسئولیت‌پذیر شده و خودباوری را در خود تقویت کنند.

تا اینجای کار حتما متوجه تاثیرات دیگران بر اعتماد به نفس شده‌اید. در واقع اعتماد به نفس ناشی از شناخت ما از خود، محیط و افراد حاضر در محیط است. شناخت بیشتر منجر به افزایش اعتماد به نفس می‌شود. در حقیقت شناخت کم است که باعث کمبود اعتماد به نفس می‌شود. اما جای نگرانی نیست، چرا که می‌شود با این شرایط مقابله کرد و روش‌هایی برای بالا بردن اعتماد به نفس وجود دارد.

برای شروع و پیش از هر چیزی ابتدا بهتر است خود را همانطور که هستید بپذیرید. همه ما دارای نقاط ضعف هستیم و به شما قول می‌دهیم که این موضوع برای تمامی مردمان کره زمین از آدم‌های پولدار و معروف گرفته تا خیابان‌خواب‌ها صدق می‌کند. پذیرفتن این موضوع می‌تواند کمک بزرگی به داشتن اعتماد به نفس در شرایط گوناگون بکند.

اما برای این کار چه باید کرد؟ پیشنهاد ما این است که در قدم اول، در جایی بنشینید و چند دقیقه‌ای در مورد خودتان فکر کنید. اینکه تا کنون شما درباره خود چه چیزهایی یاد گرفته‌اید و انجام دادن چه کارهایی شما را غمگین یا شاد می‌کند. به این فکر کنید که می‌خواهید در آینده چه کسی شوید و این شخص چه نکات مثبت یا منفی‌ای خواهد داشت. انتظار نداشته باشید که با یک تفکر ۱۰ دقیقه‌ای به جواب برسید و این تفکر کوتاه تنها به شما کمک می‌کند تا تغییری بزرگ را در آینده برای زندگی خود پی‌ریزی کنید.

پس از تفکر درباره خود، به این موضوع فکر کنید که شما توانایی تغییر هر چیزی در زندگی خود را ندارید و از این بابت نیز نباید احساس سرخوردگی کنید. در حقیقت پذیرفتن این موضوع به شما کمک می کند تا راحت‌تر بپذیرید که آدم‌های اطراف شما و شما به کمک همدیگر نیازمندید و تا کنون نیز به همدیگر در رسیدن به اهداف مورد نظرتان کمک کرده‌اید. در واقع شما می‌توانید چیزهایی را عوض کنید که متعلق به شما باشند، چیزهای ساده‌ای چون تغییر رنگ مو، تغییر رژیم غذایی و موضوعاتی از این دست. اگر واقعا این چیزها ناراحتتان می‌کند، به دنبال تغییر آن‌ها باشید. از خودتان بپرسد چرا شما باید لباس آبی یا صورتی رنگ خود را بپوشید در حالی که از این لباس یا رنگ آن خوشتان نمی‌آید. در واقع برای اینکه خودتان باشید ، بهتر است از هر چیزی که به شما احساس بدی می‌دهد دوری کنید.

حتی به شما پیشنهاد می‌کنیم به دنبال انجام کارهایی بروید که بارها دوست داشتید آن‌ها را انجام دهید اما بنا به دلایلی تا کنون موفق به انجام آن نشدید. اگر شما به خواندن کتاب‌های تاریخی، نواختن یک ساز موسیقی، رفتن به کلاس رقص و موضوعاتی از این دست علاقه دارید چرا به دنبال این موضوعات نمی‌روید. این موضوعات در حقیقت بخشی از تمایلات شما هستند که به شناساندن شما به دیگران و بازخورد گرفتن از آن‌ها کمک می‌کنند. البته باید بگوییم به چیزهایی که دیگران به صورت منفی درباره شما می‌گویند نیز نباید توجه کنید. آن‌ها معمولآ موضوعات را از دیدگاه خود بیان می‌کنند و ممکن است شناخت کافی نسبت به مسائل نداشته باشند. بهتر است در این راه از هر چیزی که انرژی منفی به شما می‌دهد، دوری کنید.

البته در راه پذیرش خودتان نباید درجا بزنید و بگویید من همین هستم و همین هم خواهم ماند، بلکه باید به دنبال بهتر شدن نیز باشید. کمی تنبلی را کنار بگذارید و برای رسیدن به اهداف مثبت زندگیتان تلاش کنید تا احساس مثبت تلاش کردن را حس کنید. این تلاش‌ها به شما کمک می‌کند تا احساس مفید بودن کنید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

به پایان جلسه امروز رسیدیم، جلسه امروز بیشتر حالت آشنایی با موضوع اعتماد به نفس را داشت و در جلسات بعد نحوه پی‌ریزی اعتماد به نفس و بیشتر کردن آن را با هم مرور خواهیم کرد.

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !