خانه / آموزشی / دوره اعتماد به نفس درس دوم
دوره اعتماد به نفس درس دوم

دوره اعتماد به نفس درس دوم

درس دوم- چگونه اعتماد به نفس را بسازیم

 

در درس قبل تعریف‌هایی عمومی از اعتماد به نفس ارائه کردیم و گفتیم که اعتماد به نفس اکتسابی است و به مرور زمان و با انجام برخی کارهای مثبت می‌توان را افزایش داد. همچنین یاد گرفتیم که پارامترهایی چون خود شخص، محیط و افراد حاضر در محیط در افزایش یا کاهش اعتماد به نفس شخص نقش دارند و به همین دلیل ابتدا راهکارهایی برای پذیرش شخص از سوی خود شخص ارائه کردیم.

در این درس قرار است با هم موضوعاتی را مرور کنیم که در ساختن اعتماد به نفس مثبت شخص نقش دارند. به طور کلی نگرش مثبت به رویدادها و محیط سبب اعتماد به نفس در حد شیربالارفتن اعتماد به نفس در افراد می‌شود. البته نباید این طور برداشت شود که به کار بردن این نگرش در هر موضوعی سبب انجام کارها و گرفتن بهترین نتیجه می‌شود. بدبینی در بعضی مواقع نیاز است اما داشتن بدبینی نسبت به اکثر کارها از رفتارهایی است که سبب کاهش اعتماد به نفس شما می‌شود.
این موضوع را اینگونه برای خود مجسم کنید که افکار منفی خودتان را باید بشناسید. افکار منفی چیزی مانند این جمله هاست: «من نمی‌تونم این کار رو انجام بدم»، «من مطمئنم توی انجام کار شکست می‌خورم» یا حتی جمله‌ای مانند «هیچ‌ کی دوست نداره به حرف من گوش بده». در واقع بیان این جملات نشان‌دهنده نوعی بدبینی در شخص گوینده است که سبب می‌شود عزت نفس و اعتماد به نفس در وی در حالتی پایین باقی بماند.
هدف از اینکه شما افکار منفی خودتان را شناسایی کنید، این است که آگاهانه و با شناخت از افکار خود به سمت مثبت فکر کردن درباره موضوعات حرکت کنید تا بتوانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. برای این کار باید افکار منفی خود را با افکار مثبت تعویض کنید. برای مثال جملات منفی بالا را با جملاتی این چنین عوض کنید: «من می‌تونم از پس این کار بر بیام»، «من می‌تونم توی انجام این کار موفق باشم» و یا «مردم به من گوش میدن، مگه میشه توی این همه آدم چند نفر پیدا نشن که به حرفام گوش بدن؟».
بد نیست که این تمرینات ساده را  با خود تکرار کنید. هر زمان که با دید منفی به قضایا فکر کردید، آن را با افکاری مثبت عوض کنید. مثلا نگویید «من احساس چاقی می‌کنم»، بگویید «این روزا یه مقداری تپل شدم اما می‌خوام یه جورایی سالم‌تر غذا بخورم و یه مقداری هم ورزش کنم تا سلامتی بیشتری داشته باشم.» با انجام این تمرینات پس از مدتی خود به خود افکار مثبت ذهن شما را اشغال کرده و اینگونه طریقه فکر کردن خود را عوض خواهید کرد.
البته برای عوض کردن فضای ذهنی منفی به مثبت، افراد و محیطتان نیز نقش تعیین کننده‌ای دارند. بودن در کنار دوستان و اعضای خانواده‌ای که به شما حس خوبی را منتقل می‌کنند می‌تواند فضای ذهنی مثبتی را برای شما به‌وجود بیاورد یا تغییر فضای منفی به مثبت افکارتان را سرعت ببخشد. البته همچنان توضیه می‌کنیم که از افرادی که بودن در کنارشان برایتان خوشایند نیست، دوری کنید؛ مخصوصآ دوستان یا اقوامی که شما را سرزنش کرده یا نکات منفی شخصیتی شما را مدام به شما گوشزد می‌کنند و یا حتی وضعیت شما را با افکار خودشان مقایسه کرده و به شما می‌گویند «باید» اینگونه باشی.
فراموش نکنید که دوری کردن از این افراد دست کم تا هنگامی که شما مشغول ساختن یک دنیای مثبت برای خود هستید باید ادامه پیدا کند. بعضی وقت‌ها هم لازم است که به افرادی فکر کنید که به شما احساس بسیار خوبی می‌دهند، از خودتان بپرسید چرا من نباید وقت بیشتری را با او بگذرانم؟ پیشنهاد ما این است که این کار را انجام دهید!
دوری کردن از تفکرات منفی، تنها به دوری کردن از افراد منفی‌نگر خلاصه نمی‌شود و شما باید از شر وسایلی که خاطرات یا احساس منفی به شما می‌دهند نیز خلاص شوید. این وسایل حتی می‌تواند لباسی باشد که مدت‌هاست برای شما اندازه نیست.
در فلسفه فنگ شویی، که یک فلسفه باستانی چینی ست و به دنبال پیدا کردن و نهادینه کردن انرژی مثبت در محیط است، نیز این موضوع بیان شده است. در فنگ شویی حتی پیشنهاد می‌شود پا را از این فراتر گذاشته و ظرف‌های لپ پریده، وسایل خراب و موضوعاتی از این دست را نیز به بیرون از محل زندگی خود منتقل کنید تا انرژی مثبت در محیط اطراف شما بوجود آید.
پس از انجام این مراحل، دیگر نوبت آن است که به استعدادهای خود بپردازید و آن‌ها را شناسایی کنید. همیشه به یاد داشته باشید که هر آدمی دست کم در یک زمینه استعداد دارد. پس از شناختن این استعداد باید بر روی آن تمرکز کرده و آن را گسترش دهید. به عنوان مثال ممکن است در موسیقی، نقاشی، نوشتن یا موضوعاتی از این دست استعداد داشته باشید یا دیگران به شما گفته باشند در این زمینه‌ها خوب هستید، پس باید به دنبال افزایش توانایی‌های خود در این زمینه‌ها باشید. اگر کمی شانس چاشنی کار شود، می‌توانید دوستانی پیدا کنید که در زمینه‌های استعداد شما با شما کار می‌کنند و هم‌کلامی با این افراد سبب تقویت اعتماد به نفس شما نیز شود. به یاد داشته باشید که پیروی از تمایلات و هم‌چنین انجام کارهایی که از انجام دادن آن‌ها لذت می‌برید، در شما احساس منحصر به فرد بودن به وجود می‌آورد و زمینه‌ساز داشتن اعتماد به نفس بالاتر می‌شود.
داشتن کمی غرور هم  البته بد نیست! در برخی مواقع این موضوع به کمکتان می‌آید اما در این مورد زیاده روی نکنید که نتیجه عکس می‌دهد. تمرینات ساده دیگری که می‌تواند به ساختن اعتماد به نفس در شما منجر شود می‌تواند نگاه کردن به آینه و لبخند زدن باشد! دیدن این لبخندهای ساده‌ی خودتان می‌تواند به شما کمک کند تا دنیا را شادتر احساس کنید. این موضوع از لحاظ علمی در نظریه بازخورد صورت (facial feedback theory) ثابت شده است که حالات صورت شما می‌تواند مغزتان را در ثبت یا تشدید احساسات خاص تشویق کند. پس اگر به دنبال ساخت یا ارتقای اعتماد به نفس خودتان هستید، دیدن لبخندتان در آینه را نیز هیچگاه فراموش نکنید.
به پایان درس امروز رسیدیم، در جلسه بعد درباره برقراری ارتباط شخص با احساساتش و مرتبط بودن این موضوع با اعتماد به نفس بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !